
Užitočné
Korózne systémy ISO
Technicky silná sekcia pre orientáciu v koróznych triedach, skladbe systému a očakávanej životnosti.
Čo je dôležité vedieť
Norma ISO 12944 definuje korózne prostredia (C1–C5, Im) a predpisuje skladbu náterového systému na dosiahnutie požadovanej životnosti. Správna voľba systému závisí od kombinácie koróznej triedy, podkladu, spôsobu aplikácie a požiadaviek investora.
Rozdelenie koróznych tried podľa normy EN ISO 12944
| Stupeň koróznej agresivity | Príklad typického exteriérového prostredia | Príklad typického interiérového prostredia |
|---|---|---|
| C1 veľmi nízka | — | Vykurované budovy ako školy, hotely, kancelárie. |
| C2 nízka | Atmosféra s veľmi nízkou úrovňou znečistenia, prevažne prostredie vidieka, prepravné nátery. | Nevykurované budovy, kde môže dochádzať ku kondenzácii ako sú sklady a športové haly. |
| C3 stredná | Mestské priemyselné atmosféry s miernym znečistením SO₂, prímorské prostredie s nízkou salinitou. | Výrobné priestory s vysokou vlhkosťou a malým znečistením ovzdušia ako sú výroby poživatín. |
| C4 vysoká | Priemyselné prostredie a prímorské prostredie s nižšou salinitou. | Chemické závody, plavecké bazény, lodenice a prímorské doky. |
| C5 veľmi vysoká | Priemyselné prostredie s vysokou vlhkosťou a agresívnou atmosférou, prímorské prostredie. | Budovy alebo prostredia s prevažne trvalou kondenzáciou a s vysokým znečistením ovzdušia. |
| CX extrémne vysoká | Morské prostredie s extrémnou vysokou salinitou, silne znečistené priemyselné prostredia s vysokou teplotou. | Budovy alebo prostredia s prevažne trvalou kondenzáciou, vysokou salinitou a veľmi agresívnou atmosférou. |
Hrúbky a príklady 1K alkydových náterových systémov na oceľ pre jednotlivé korózne prostredia
| Stupeň koróznej agresivity | Návrh náterového systému | Celková hrúbka systému (μ) | Životnosť |
|---|---|---|---|
| C1 veľmi nízka | EvoCor380/EvoProtect384 | 80 | L |
| C2 nízka | EvoCor380/EvoProtect384 | 80 | L |
| C3 stredná | EvoCor380/EvoProtect384 | 100 | L |
| C3 stredná | EvoCor380/EvoProtect384 | 160 | M |
| C3 stredná | EvoCor380/EvoProtect384 | 200 | H |
| C3 stredná | EvoCor380/EvoProtect384 | 260 | VH |
| C4 vysoká | EvoCor380/EvoProtect384 | 160 | L |
| C4 vysoká | EvoCor380/EvoProtect384 | 200 | M |
| C4 vysoká | EvoCor380/EvoProtect384 | 260 | H |
| C5+ | — | nerealizovateľné | VH |
Hrúbky a príklady 2K dvojzložkových náterových systémov na oceľ pre jednotlivé korózne prostredia
| Stupeň koróznej agresivity | Návrh náterového systému | Celková hrúbka systému (μ) | Zinkový náter (μ) | Životnosť |
|---|---|---|---|---|
| C1 veľmi nízka | EvoCor130/EvoProtect281 | 60 | 60 | L |
| C2 nízka | EvoCor130/EvoProtect281 | 60 | 60 | L |
| C2 nízka | EvoCor130/EvoProtect281 | 80 | 60 | M |
| C2 nízka | EvoCor130/EvoProtect281 | 100 | 60 | H |
| C2 nízka | EvoCor130/EvoProtect281 | 180 | 60 | VH |
| C3 stredná | EvoCor130/EvoProtect281 | 100 | 60 | L |
| C3 stredná | EvoCor130/EvoProtect281 | 120 | 60 | M |
| C3 stredná | EvoCor130/EvoProtect281 | 180 | 160 | H |
| C3 stredná | EvoCor130/EvoProtect281 | 240 | 200 | VH |
| C4 vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 120 | 60 | L |
| C4 vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 180 | 160 | M |
| C4 vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 240 | 200 | H |
| C4 vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 300 | 260 | VH |
| C5 veľmi vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 180 | 160 | L |
| C5 veľmi vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 240 | 200 | M |
| C5 veľmi vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 300 | 260 | H |
| C5 veľmi vysoká | EvoCor130/EvoProtect281 | 360 | 320 | VH |
